رباط صلیبی زانو

رباط صلیبی زانو

رباط صلیبی زانو : چرخش شدید زانو در حین دویدن یا ایستادن ناگهانی میتواند موجب پاره شدن رباط صلیبی و یا مینیسک زانو شود .  پارگی در این بافتها می تواند موجب بروز درد شدید و ناگهانی در زانو شده به طوری که فرد بیمار  را، ادامه فعا لیت ورزشی باز دارد .

رباط صلیبی زانو

درد رباط صلیبی پاره شده ،  در داخل زانو احساس می شود . درد مینیسک ، می تواند در طرف داخل و یا خارج زانو باشد ولی چون بیشتر، مینیسک داخلی پاره می شود،  درد بیشتر در سطح داخلی زانو احساس می گردد .

علائم و نشانه ها پارگی مینیسک

شایع‌ترین علائم پارگی مینیسک عبارتند از:

نشانه های  پارگی مینیسک تا حد زیادی به فرد  و میزان آسیب دیدگی مینیسک بستگی دارد .

*درد موضعی در نزدیکی ناحیه پارگی  :

در پارگی مینیسک جانبی ، درد در امتداد لبه بیرونی زانو بروز پیدا میکند . درد در لبه داخلی زانو آسیب دیده ، بدلیل  پارگی مینیسک داخلی ایجاد میشود

*درد فوری پس از آسیب :

درد ناشی از پارگی مینیسک ،  اغلب از لحظه وقوع آسیب ایجاد خواهد شد . در اینگونه موارد ، پارگی مینیسک بطور معمول ، در اثر ایجاد ضربه محکم و ناگهانی در ساق پا در حین پیچش ایجاد خواهد میشود  .

شروع آرام علائم :

در برخی موارد امکان دارد  پارگی مینیسک بدون وجود هیچ گونه علائمی بروز پیدا کند که این امر در میان افراد مسن و افراد مبتلا به غضروف آسیب دیده زانو ناشی از آرتروز شایعتر است .

* درد با حرکت :

در بعضی  موارد ، درد در محل آسیب دیدگی وجود خواهد داشت اما با ایجاد هرگونه حرکت در ناحیه زانو شدت میگیرد . بطور مثال  در هنگام قفل شدن و یا خم شدن آن ، درد وخیمتر خواهد شد . در اینگونه  موارد احتمالا درد در هنگام  استراحت،  کاهش پیدا کرده و در صورت ایجاد هرگونه حرکت در زانو باز خواهد گشت و تورم آن تشدید خواهد شد .

رباط صلیبی زانو

*تجمع مایع در مفصل زانو :

مایع جمع شده در مفصل زانو باعث تورم همه نواحی زانو می‎شود و این علامت امکان دارد  در نتیجه بروز تعدادی از آسیبها در زانو رخ دهد ، به عنوان ” آب روی زانو ” شناخته می‎شود . تجمع مایعات در محل آسیب دیده تحرک زانو را دشوار کرده و باعث می ‎شود که فرد توانایی خم کردن و یا صاف کردن زانو خود را از دست بدهد.

طبق گفته ها ، علائم پارگی مینیسک بسته به محل پارگی ، شدت آن ، سلامت کلی فرد و زمان سپری شده از وقوع حادثه متفاوت خواهد بود . بطور معمول سایر قسمت های زانو همانند ، رباط صلیبی در اثر پارگی مینیسک آسیب خواهند دید .

علائم مزمن پارگی مینیسک زانو

در صورت بی توجهی به علائم حاد بعد از پارگی منیسک ، معمولا با گذشت مدتی ، این علائم از بین میروند و یا کمتر میشوند ، اما برخی از علائم تاثیر خود را بر روی بیمار باقی میگذارند . مهم ترین علائم پارگی منیسک بعد از گذشت چند هفته از آسیب عبارتند از :

** احساس صدای تق تق در حین خم و راست شدن

** لاغر شدن عضلات چهار سر ران

** اصطلاح آب آوردن زانو که بر اثر افزایش مایع سینوویال زانو به وجود می آید . این تورم در اثر فشار زیاد به زانو به صورت دوره ای بیشتر می شود .

** قفل شدن زانو که گاه مانع از باز شدن زانو می شود . گاهی اوقات خود بیمار یاد می گیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند .

رباط صلیبی زانو

**خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو . در این حال بیمار احساس ناپایداری در زانو خود می کند و زانوی او در حین راه رفتن به ناگهان در رفته و خالی میشود .

**احساس درد مفصل درست در جایی که مینیسک قرار دارد این درد بسته به محل پارگی بر روی مینیسک ، داخلی یا خارجی است .  با فشار بر روی محل آسیب ، درد بیشتری احساس می شود .

**بهبود مینسیک بعد از پارگی آن امکان پذیر نیست چرا که فاقد رگ خونی مستقیم است .  تامین مواد غذایی منیسک ها با توجه به قانون اسمز بر عهده مایع سنوویال می باشد . بعد از پارگی مینیسک قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت منجر به آتروفی میشود .

آسیب های ورزشی و پارگی مینیسک

از دلایل  شایع پارگی مینیسک در ورزش میشود به  :

**اعمال ضربه به قسمت جلو زانو که ممکن است منجر به پارگی مینیسک و گاهی اوقات رباط صلیبی قدامی شود . یک ورزشکار امکان دارد هنگام شیرجه زدن برای گرفتن توپ در زمین بسکتبال و یا بازی فوتبال این شرایط را تجربه کند .

**چرخش بیش از حد زانو می ‎تواند باعث پارگی در هر یک از مینیسک ها شود . این حادثه معمولا در بازیها ی ورزشی مانند : فوتبال و بسکتبال رایج است .

** قدم زدن با سرعت بالا و یا چمباتمه زدن روی سطح ناهموار امکان دارد  باعث ایجاد نیروی نامتناسب در زانو ها شده و منجر به پارگی مینیسک شود . این حرکت در حرکت کراس اور ، دریبل در فوتبال و یا افتادن ناگهانی بر روی زمین بروز پیدا کند .

**خم کردن ناگهانی مفصل زانو نیز میتواند منجر به پارگی مینیسک شود که این اتفاق میتواند در هنگام برخورد یک بسکتبالیست با یک بازیکن دیگر رخ دهد .

جراحی و مراقبت های رباط صلیبی خلفی

باید  بدانید که یکی از آسیبها ی زانو که اصولا به علت کشیدگی به وجود می آید پارگی لیگامان صلیبی و خلفی (پشتی) میباشد . جالب است بدانید که لیگامان متقاطع خلفی در وسط مفصل زانو واقع شده است و موجب جلوگیری از بالای ساق پا به عقب میشود . اما این صدمه زیاد شایع نمیباشد و کمتر رخ می دهد .

رباط صلیبی زانو

آسیب رباط صلیبی پشتی( پارگی رباط صلیبی) چه انواعی دارد

آسیب این لیگامان امکان دارد  بصورت فقط یک کشیدگی باشد و یا امکان دارد  لیگامان دچار پارگی ناقص یا پارگی کامل شود . پارگی ناقص معمولا شایع ترین اتفاق است و اکثراً خود به خود بهبود می یابد . لیگامان متقاطع خلفی لیگامان قوی است و برای پارگی آن نیروی زیادی مورد نیاز است .

این لیگامان با مکانیسم ها ی متفاوتی پاره می شود . ضربه مستقیم داشبورد اتومبیل به جلوی زانو در هنگام تصادف میتواند موجب به عقب رفتن قسمت بالایی ساق در محل مفصل زانو شده و این لیگامان را پاره کند .  موقعی که یک فوتبالیست روی زانوی خم شده اش به زمین می خورد این لیگامان ممکن است پاره شود . چرخش شدید زانو یا بیش از حد صاف شدن زانو هم ممکن است موجب آسیب این لیگامان شود . کسانی که دچار فقط پارگی این لیگامان شده اند و قسمت های دیگر زانویشان صدمه ندیده است معمولا زانوی پایداری داشته و میتوانند به فعالیت ورزشی بازگردند .

علائم آسیب رباط صلیبی پشتی

آسیب های لیگامان دارای انواع مختلفی میباشد ، امکان دارد  لیگامان دچار پارگی ناقص شود یا امکان هم دارد که  دچار پارگی کامل شود . پارگی های ناقص اصولا خودشان بهبود می یابند و اصولا شایع ترین هستند ، اما لیگامان مقاطع خلفی بسیار قوی است از این رو اگر دچار پارگی شوند می تواند مشکل جدی ای را شامل شوند . لیگامان ها با موارد مختلفی پاره می شوند اما بیشتر به علت تصادف به وجود می آیند .

درمان آسیب رباط صلیبی پشتی

احساس درد و تورم در این قسمت اصولا بلافاصله بعد از آسیب به وجود می آیند، اما برای تشخیص آن پزشک اصولا بیشتر به اطلاعاتی از نحوه ضربه به دست می آورد استناد میکند و بعد از آن مععاینه به پزشک کمک میکند . برای اطبیمان در برخی موارد پزشک از تصویربرداری ام آر ای نیز بهره می برد، اما به یاد داشته باشید که اگر مدت زیادی از این آسیب گذشته باشد ممکن است تشخیص به درستی انجام نشود

احساس درد و تورم در این قسمت اصولا بلافاصله بعد از آسیب به وجود می آیند، اما برای تشخیص آن پزشک اصولا بیشتر به اطلاعاتی از نحوه ضربه به دست می آورد استناد می کند و بعد از آن معاینه به پزشک متخصص  کمک میکند .  در برخی موارد پزشک از تصویر برداری ام آر ای نیز بهره می برد ، اما به یاد داشته باشید که اگر مدت زیادی از این آسیب گذشته باشدامکان دارد  تشخیص به درستی انجام نشود .

درمان غیر جراحی پارگی رباط صلیبی زانو

درمان های غیر جراحی برای ترمیم مینیسک و رباط صلیبی زانو شامل استفاده از سرمای موضعی بر روی زانو، استراحت و بالا نگه داشتن آن می شود. زانو در این شرایط  ، باید با استفاده از یک زانو بند حرفه ای بسته شود تا از حرکت بیش از حد آن  ، جلوگیری شود . در مدت درمان باید از عصا استفاده شود و  به هیچ وجه نباید وزن خود را روی زانو هایتان بی اندازید . بعد از گذشت مدتی با کمک گرفتن از فزیوتراپی سعی کنید نیروی زانوهای خود را برگردانید .

درمان آسیب دیدگی رباط زانو

امروزه به مدد پیشرفت ها در  زمینه درمان  ، بیمار دیگر نیازی به انجام عمل رباط صلیبی و عمل ترمیم رباط زانو ندارد. با استفاده از روش های :  فیزیوتراپی ، ورزش ، تزریق ازن و تزریق PRP  به بیماران کمک می شود ، تا در زمان کوتاهی بهبود پیدا کنند .

آسیب دیدگیهای ملایم و خفیف رباط های زانو خود به خود و باگذشت زمان بهبود می یابند شما میتوانید برای تسریع در روند درمان پارگی رباط صلیبی به کلینبک های معتبر  فیزیوتراپی مراجعه کرده  و یا درمان پارگی رباط زانو  زیر را انجام دهید :

**استراحت مفصل زانو :

یکی از راهها ی درمان پارگی رباط صلیبی زانو در خانه این است که از ایجاد وزن اضافی برروی مفصل زانو خودداری کنید شما امکان دارد  دربرخی مواقع به استفاده از چوبدستی یا عصا نیاز داشته باشید .

** بکاربردن یخ برروی مفصل زانو :

راه دیگر درمان درمان پارگی رباط زانو به کاربردن یخ برروی مفصل زانو می باشد این روش میتواند ، باعث کاهش درد  و تورم  شود کمپرس یخ را هر ۳ یا ۴  ساعت یک بار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روزهای اول و دوم  یا تا زمانی که درد و تورم از بین برود بر روی مفصل استفاده کنید .

**بستن زانو و فشردن آن :

استفاده از بانداژهای کشی یا زانو بند میتواند باعث کنترل تورم مفصل زانو شود

** بالا نگهداشتن زانو :

هنگام نشستن یا خوابیدن پای خود را در بالا و بر روی یک بالش قراردهید

** استفاده ازبریس :

برای استحکام وحفاظت ازمفصل زانو دربرابر آسیب دیدگی ها  استفاده ازبریس موثر است

https://doctorhakimi.ir/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *